İş Zekası | Microsoft PowerBI

İş Zekası

Evrende oluşan her olay bir veri üretir. Elde edilen veriler sistematik bir biçimde depolanarak raporlanırsa ve bu raporu yetkisi olan bir yönetici ciddiye alırsa, verileri ortaya çıkaran olayların akışı değiştirilerek sonuca etkisi kontrol edilebilir. Yani hayata yön verilebilir…


İş Zekası; hayata yön vermeye ve işinizin daha kaliteli olmasını sağlamaya yardımcı olur. İster köşedeki bir bakkal, ister uluslararası bir holding olun, iş zekası ile geçmişten geleceğe bakabilirsiniz. Böylece bakkala giren çocuğun nelerden hoşlandığını bilir ve raflarda yapacağınız ufak değişiklikler ile ona annesinin elini bırakmadan bir çikolata satabilirsiniz. Ya da koca bir holdingin geçtiğimiz çeyrekte belirlenen KPI hedefinin ne kadarını tutturduğunu görebilirsiniz.

PowerBI Nedir?

PowerBI; Microsoft tarafından İş Zekası için üretilen, alışılagelmiş raporlama süreçlerini tek başına yapabilen güçlü bir rapor geliştirme aracıdır. Verinin kaynağından çekilmesinden, veri dönüşümleri ve son kullanıcıya pano (dashboard) hazırlanmasına kadar tüm süreçlerin tek bir uygulama üzerinden yapılmasına olanak sağlıyor.

Web ve masaüstü versiyonu desteği ile istenilen her yerden rapor oluşturulabilmesi, oluşturulan raporlara android, ios, windows mobil cihazlardan erişilebiliyor olması uygulamanın öne çıkan özelliklerinden.

PowerBI İle Neler Yapılabilir

  • Yerel ya da online verilerinizi çekebilir, sosyal medya hesaplarınızın analiz raporlarını oluşturabilirsiniz. (Excel, SQL, Sharepoint, facebook, instangram, twitter, Access, Odata, ActiveDirectory … ) 
  • Veriler üzerinde istediğiniz dönüşümleri ve düzenlemeleri yapabilirsiniz.
  • Hazır görsel grafiklerle dinamik raporlar oluşturabilirsiniz. Custom Visual geliştirerek ihtiyacınıza yönelik grafikler oluşturabilirsiniz.
  • Oluşturduğunuz raporları web ortamında yayınlayarak istediğiniz izleyici kitlesi ile paylaşabilir ve düzenleyebilirsiniz.
  • Raporlarınızı mobil uyumlu hale getirerek istediğiniz her yerden mobil cihazınızda raporlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Buradan cihazınıza uygun uygulamayı edinebilirsiniz.

Fiyatlandırma

Microsoft’un bilindik kullanıcı politikasında olduğu gibi PowerBI Desktop uygulaması da ücretsiz olarak sunuluyor. Ama raporunuzu yayınlamak ve diğer servislerden yararlanmak için satın alma yapmalısınız. Bir PowerBI Pro hesabı alarak web de çalışabilir ya da PowerBI Premium paketi içerisindeki PowerBI Report Server ile verilerinizi dışarı çıkarmadan raporlar oluşturarak, kendi yerel ağınızda güvenle yayınlayabilirsiniz.

PowerBI Rapor Sunucusu


PowerBI uygulamasını On-Premise kullanmak için Report Server  seçeneği mevcut. Bu sayede raporlarınızı web’e çıkarmadan kendi sunucularınızda yayınlayabilirsiniz. Buradan indirerek sunucunuzda kurulum yapabilirsiniz. Ürün 90 günlük deneme süresi ile kuruluyor. Bunu lisanslamanın iki yolu var; PowerBI Premium üyeliği veya Sql Server Enterprise Software Assurance (SQL Server Yazılım Güvencesi) üyeliği. Bu üyeliklerden biri var ise, buradaki yönergeler izlenerek ürün anahtarı elde edilebilir ve lisanslama yapılabilir.

PowerBI Rapor Sunucu ile Active Directory kullanıcılarınıza rapor ve klasör bazlı yetkilendirme yapabilirsiniz. 

PowerBI rapor sunucusunun tek dezavantajı; desktop uygulaması kadar hızlı güncellenmiyor olması. Neredeyse haftalık güncellenen diğer PowerBI uygulamalarındaki yeniliklerin, rapor sunucuna aktarılması 1-2 ayı bulabiliyor. Ama nihayetinde hemen hemen tüm özellikler yansıtılıyor.

Özel görseller (Custom Visuals) geliştirme

PowerBI uygulamasını, diğer raporlama araçlarından ayıran önemli bir diğer özellik de kendi görsellerinizi oluşturabiliyor olmanız.

PowerBI ekibi tarafından geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam eden standart görsellerin dışında, verilerinize özel kendi görsellerinizi oluşturabilirsiniz. Özel görseller NodeJs altyapısı ve JavaScript kütüphanesi olan TypeScript dili ile geliştiriliyor. Görsel stili (css); iç içe geçme, değişkenler, koşullar ve döngüler gibi bazı gelişmiş özellikleri destekleyen LESS ön derleyicisini kullanıyor. Özel görsel geliştirmek için yapılacaklara buradan ulaşabilirsiniz. Aşağıda özel görsellere örnek olarak, bir uçak motorunun donanımına ait analiz raporunu görüyorsunuz. Örneğe buradan erişebilirsiniz.

Microsoft’un iş zekası konusunda yıllardır süre gelen bir bilgi birikimi var ve bunu PowerBI ürününe entegre etmiş görünüyor. Destek sayfasını  ziyaret ettiğinizde, PowerBI ekibinin de geri bildirimlere ne denli heyecanla cevap verdiğini görebilirsiniz. 

Faydalı linkler
https://powerbi.microsoft.com
https://community.powerbi.com/
https://docs.microsoft.com/en-gb/power-bi/power-bi-overview


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir